ARK

Sposoby legalizacji cudzoziemców w Polsce w 2024 roku

Główna > Blog

Cudzoziemiec może legalizować swój pobyt w Polsce na różnych podstawach, w zależności od sytuacji osobistej.

Najpopularniejszym sposobem jest uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy (karta czasowego pobytu) na podstawie:

  • podjęcie lub kontynuacja studiów,
  • wykonywanie pracy,
  • prowadzenie działalności gospodarczej.

 

O kartę pobytu na studia może ubiegać się uczeń (szkoły, w tym policealnej, liceum) oraz student.

Należy pamiętać, że okres pobytu studentów w Polsce jest dzielony przez 2 w celu późniejszego obliczenia pobytu dla karty rezydenta UE.

Karta pobytu ucznia szkoły policealnej wydawana jest na okres nauki w szkole.

Po ukończeniu studiów nie ma konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę.

Wśród dokumentów dodatkowych składanych do zwykłego pakietu na kartę pobytu, w tym przypadku należy załączyć umowę o szkolenie, potwierdzenie opłaty (jeśli szkolenie jest płatne), a także legitymację.

 

Na kartę pobytu na podstawie pracy można złożyć dokumenty już od pierwszego dnia zatrudnienia.

W takim przypadku wymagane jest oficjalne zatrudnienie z wynagrodzeniem nie niższym niż minimalne wynagrodzenie w Polsce.

Do wniosku należy dołączyć umowę (o pracę, zlecenie) , Załącznik 1, zezwolenie na pracę i informacje starosty (czyli jest to konieczne), ubezpieczenie.

 

Po rejestracji jednoosobowej działalnośći gospodarczej lub założeniu spółki z o.o. można złożyć dokumenty na kartę czasowego pobytu na podstawie działalnośći gospodarczej.

Aby to zrobić, trzeba napisać biznesplan (jeśli dopiero zaczynasz) lub zatrudnić dwóch Polaków (lub posiadaczy kart Polaka) lub zapewnić sobie dochód w wysokości co najmniej 12-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w województwie.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji i pomocy przy legalizacji obcokrajowców prosimy o kontakt z naszym biurem, doświadczeni specjaliści są gotowi pomóc.